Lidhje

Dalai Lama do të dalë nga spitali


Një zëdhënës i udhëheqësit shpirtëror tibetian thotë se Dalai Lama mund dalë nga një spital i Nju Delhit ditën e premte.

83-vjeçari Dalai Lama po kurohet për një infeksion gjoks nga prej ditës martë. Zëdhënësi i tij Tenzin Taklha tha se murgu ndihet shumë mirë dhe se shpejti do kthehet Dharamsala (Indi), atje ku ndodhet shtëpia e qeverisë tij përhershme mërgim, nga viti 1959.

Dalai Lama u arratis drejt Indi pasi trupat kineze ndaluan një kryengritje tibetiane kundër sundimit kinez. Apeli i dalai Lamës për autonomi madhe për Tibetin i dha atij çmimin Nobel për Paqen në vitit 1989, por çmimi u refuzua nga Pekini, i cili e ka denoncuar udhëheqësin shpirtëror si separatist.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG