Lidhje

Deaton fiton Nobelin për ekonominë


Professor Angus Deaton, winner of the 2015 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel, as the Permanent Secretary for the Royal Swedish Academy of Sciences addresses a press conference to announce the winner of the prize, Oct.

Profesori i Universitetit Princeton Angus Deaton ka fituar çmimin Nobel për ekonominë "për analizat e tij mbi konsumin, varfërinë dhe mirëqenien".

Në një deklaratë të publikuar nga Akademia Mbretërore suedeze e Shkencave thuhet se studimet e zotit Deaton kanë ndihmuar në transformimin e fushës së mikroekonomisë, makroekonomisë dhe ekonomisë së zhvillimit”.

Deaton është shtetas britanik dhe amerikan i lindur në Skoci. Që nga viti 1983, ai është profesor i ekonomisë dhe i çështjeve ndërkombëtare në Universitetin Princeton të New Jersey-t.

XS
SM
MD
LG