Lidhje

Lëvizjet demografike dhe gjuha


Lëvizjet e mëdha demografike brenda dhe jashtë Shqipërisë gjatë 25 viteve të fundit, si dhe zhvillimet teknologjike, sipas gjuhëtarëve kanë krijuar probleme në drejtshkrimin dhe drejtshqiptimin e gjuhës, fenomene këto që vërehen në mbarë hapësirën ku sot jetojnë shqiptarët. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, bisedoi me tre studiues të gjuhës:

Problemet e drejtshkrimit të shqipes
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:13 0:00

XS
SM
MD
LG