Lidhje

Shefi i Shtatmadhorisë amerikane Dempsey viziton Irakun


Joint Chiefs Chairman Gen. Martin Dempsey, Nov. 13, 2014.

Zyrtari më i lartë ushtarak amerikan, kreu i shtatmadhorisë, gjeneral Martin Dempsey ndodhet në Irak për bisedime me komandantët amerikanë dhe zyrtarët irakianë për fazën e ardhshme të zgjerimit të luftës ndaj grupit Shteti Islamik.

Gjenerali Dempsey mbërriti sot në Bagdad ku u takua me kryeministrin irakian, Haider al-Abadi.

Një zëdhënës irakian tha se kryeministri shpreson për një bashkëpunim ushtarak të ngushtë nga ana e Shteteve të Bashkuara por se nuk po kërkon trupa luftarake në terren nga asnjë vend.

Para disa ditësh Gjenerali Dempsey tha se zyrtarët amerikanë mund të shqyrtojnë mundësinë e vendosjes së një numri të kufizuar trupash amerikane për të luftuar përkrah forcave irakiane.

Agjencia e lajmeve Reuters njofton se gjenerali Dempsey u takua gjithashtu me një grup marinsash amerikanë në ambasadën amerikane në Bagdad dhe u tha se lufta kundër Shtetit Islamik ka filluar të japë rezultat.

XS
SM
MD
LG