Lidhje

Depozitimi i mbetjeve në Shqipëri


Ne Shqiperi vazhdon te jete problem serioz depozitimi i mbeturinave urbane. Ne shume qytete ato hidhen ne periferi duke demtuar rendë mjedisin dhe shëndetin e banoreve. Kater vjet me pare, ne komunen e Bushatit u ndertua nje vendepozitim i mbeturinave me nje financim prej 4.2 milionë eurosh, por qe vazhdon të mos shfrytezohet nga shumë njësi vendore të Qarqeve Shkodër e Lezhë. Përfaqësuesit e Prefekturës së Shkodrës ishin sot në Bushat në përpjekje për të ndaluar hedhjen e mbeturinave buzë lumejve dhe në periferitë e qyteteve.
Mbeturinat në Shqipëri
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00
XS
SM
MD
LG