Lidhje

Drejtësia, ambasadori Lu takim me Nishanin


Presidenti kritika të ashpra procesit të Reformës. Ekspertët edhe sot vazhduan punën për rishikimin e projektit të ndryshimeve kushtetuese, pa praninën e përfaqësuesve të opozitës e cila u largua mbrëmë në shenjë proteste

Në Shqipëri ambasadori i Shteteve të Bashkuara Donald Lu u takua sot me presidentin Bujar Nishani. Takimi duket se ka patur në qendër cështjen e reformës në Drejtësi. Javën e shkuar presidenti Nishani kërkoi një tryezë të drejtuesve kryesorë politik të vendit, ndërsa sot në një intervistë për të përditshmen “Panorama” ai kritikon me nota të forta procesin e reformës. Sipas tij ai ishte “një proces i mbyllur, aspak profesional, i njëanshëm dhe pa asnjë objektiv të deklaruar qartë”. Presidenti është i mendimit se një vit e gjysëm punë e ekspertëve të huaj dhe vendas të angazhuar nga Komisioni ad hoc i parlamentit shqiptar ishte një kohë e cila “shkoi dëm. Komisioni i Venecias e rrëzoi të gjithë themelin e asaj që ishte shkruar dhe palët u ulën të nisin nga pika zero”.

Sipas presidentit Nishani, edhe rishikimi i projektit mbi bazën e rekomandimeve të Venecias, nuk mund të bëhet nga ekspertët, duket qenë se sipas tij ata janë përgjegjës për dokumentin e propozuar mbi të cilin sic thekson ai komisioni i Venecias ka ngritur një mori pikëyetjesh. Presidenti shkon më tej kur thotë se “me shqetësim po shoh se ka një skenar për të bërë ndryshime kushtetuese vetëm me votat e maxhorancës. Por votat maxhoranca nuk i ka. Atëhere ku do gjënden votat e tjera që kjo të bëhet fakt i kryer ? Do të merren nga deputetë të vecantë të opozitës ? Si do merren ? Permes korruptimit të tyre ? A mund të shërohet sistemi i drejtësisë me një proces që themelohet përmes korrupsionit?”.

Mbi takimin mes presidentit Nishani dhe ambasadorit amerikan nuk ka patur asnjë njoftim zyrtar. Ambasadori Lu ka qenë një mbështetës i fortë i procesit të reformës, ndërsa në mënyrë të përsëritur ka nënvizuar publikisht se projekti i ndryshimeve kushtetuese mbështetet nga Shtetet e Bashkuara dhe se ekspertët e saj dhe të Bashkimit europian janë pjesë e hartimit të këtyre ndryshimeve. Javën e shkuar, së bashku me ambasadoren e Bashkimit europian Romana Vllahutin, ambasadori Lu ndërmjetësoi dhe rikthimin e përfaqësuesve të opozitës në tryezën e ekspertëve që po rishikojnë projektin mbi bazën e rekomandimeve të Venecias.

Por mbrëmë, opozita u largua sërish. Problem mbetet sërish cështja e emërimit të anëtarëve të institucioneve të Drejtësisë që zgjidhen nga parlamenti. Opozita, duke ju referuar shqetësimit të ngritur dhe nga Komisioni i Venecias kundërshton zgjedhjen e tyre me 3/5 e parlamentit. “Edhe pse u ra dakord parimisht për të reflektuar rekomandimin nr. 55 të Komisionit të Venecias dhe që propozimi i ekspertëve të Partisë Demokratike do të shqyrtohej me kujdes, që në fillim të mbledhjes, pa asnjë argument, ekspertët e caktuar nga mazhoranca refuzuan ta analizonin këtë propozim, duke treguar vendosmërinë e tyre për të mos marrë në vlerësim asnjë alternativë që siguron moskapjen politike të sistemit të drejtesisë, pavarësisht qëndrimit të prerë të mbajtur nga Komisioni i Venecias mbi këtë çështje”.

Grupi i ekspertëve ka vazhduar punën pa praninë e opozitës edhe sot. Rishikimi i projektit të ndryshimeve kushtetuese duhet të mbyllet brenda ditës së sotme, në mënyrë që nesër ai të miratohet nga Komisioni parlamentar ad hoc e t’i dërgohet menjëherë komisionit të Venecias. Javën e ardhshme ekspertë të këtij Komisioni do të mbërrijnë në Tiranë, për të diskutuar me palët para se ata të shprehen me një vlerësim përfundimtar.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG