Lidhje

Ebola në kryeqytetin e Sierra Leones


'

Sierra Leona ka izoluar një lagje në kryeqytetin Freetown, pas shfaqjes së disa rasteve të Ebolës.

Distrikti bregdetar i Aberdeenit, ku ka lagje të varfra por edhe hotele luksoze, u bllokua dje.

Karantina është një lajm i keq për vendin afrikano-perëndimor që pati numrin më të madh të rasteve të Ebolës në epideminë e fundit në kontinent që ka shkaktuar vdekjen e pothuajse 9 mijë vetëve.

Rastet në vendet më të prekura, Guine, Liberi dhe Sierra Leone janë shtuar dy javët e fundit, pas një rënieje prej disa javësh.

XS
SM
MD
LG