Lidhje

Egjipti emëron ministra të rinj të jashtëm dhe të brendshëm

  • Zëri Amerikës

Habib al-Adly

Egjipti ka emëruar ministra të rinj të punëve të jashtme dhe punëve të brendshme pas kërkesave nga reformatorët për një spastrim të zyrtarëve të kabinetit të emëruar nga presidenti i dorëhequr Hosni Mubarak. Agjencia shtetërore e lajmeve në Egjipt tha se ish gjykatësi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë Nabil Elaraby ka pranuar postin e ministrit të jashtëm të Egjiptit.

Ai do të zëvendësojë Ahmed Abous Gheit-in, i cili ishte ministër i jashtëm që nga viti 2004 dhe ka qëndruar në këtë post edhe pas dorëheqjes së presidentit Hosni Mubarak.

Ministri i ri i punëve të brendshme është Mansour el-Isawi. Ai drejton ministrinë që mbulon policinë, por që ka emër të keq për shumë egjiptianë për shkak të reputacionit që ka për ushtrimin e dhunës. Në deklaratën e pranimit të detyrës, ministri i ri tha se ai do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të kthyer besimin mes qytetarëve dhe policisë.

Ndryshimet në qeveri janë hapi i parë i këshillit ushtarak të Egjiptit në përgjigje të kërkesave populllore, ndërkohë që përgatit vendin për mbajtjen e zgjedhjeve brenda këtij viti. Të enjten e kaluar, këshilli ushtarak emëroi ish ministrin e transportit, Essam Sharaf, në postin e kryeministrit duke e zëvendësuar Ahmet Shafiq, i cili ishte emëruar nga zoti Mubarak javën e tij të fundit në pushtet. Zoti Sharaf, inxhinier me profesion, gëzon mbështetjen e grupeve të protestuesve të rinj pro-demokracisë.

XS
SM
MD
LG