Lidhje

Ekipi i Atlantis dhe ai i Stacionit të Hapësirës bashkojnë një modulë me stacionin

  • Zëri Amerikës

Ekipi i Atlantis dhe ai i Stacionit të Hapësirës bashkojnë një modulë me stacionin

Ekuipazhi i anijes amerikane të hapësirës Atlantis dhe ai i Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës bashkuan një module 12 presje 5 tonëshe me stacionin e hapësirës. Moduli është i ngarkuar me më shumë se 4 tonë pjesë këmbimi, pajisje dhe furnizime ushqimore për operacionet në hapësirë përgjatë vitit 2012.

Ndërkohë agjencia amerikane e hapësirës Nasa po ndjek një copë mbetjeje nga një anije ruse hapësire që endet në hapësirë. Specialistët thonë se kanë besim se nuk do t’u duhet të ndryshojnë pozicionin e stacionit ndërkombëtar apo të anijes Atlantis për të shmangur përplasjen. Fillimisht pati shqetësime se mbetja mund të përplasej me stacionin apo anijen të martën.

XS
SM
MD
LG