Lidhje

Nju Jork; Argumentat mbyllëse në gjyqin ndaj El Chapos


mërkurën qytetin e Nju Jorkut do mbahen argumentet mbyllëse gjyqin ndaj baronit meksikan drogës Joaquin “El Chapo'' Guzman.

martën, ai njihej si krahu i djathtë për një kohe gjatë i “El Chapo-s” hodhi akuza të rënda gjatë dëshmisë së tij, duke thënë se i kishte paguar një ryshfet prej 100 milionë dollarësh ish-presidentit meksikan Enrique Pena Nieto.

Guzman mund përballet me burgim përjetshëm nëse dënohet për trafik droge dhe konspiracion për vrasje. Avokatët e tij thonë se këto akuza janë fabrikuara.

Sipas prokurorëve dëshmitë kundër Guzman-it, përfshirë mesazhet me tekst dhe thirrjet telefonike regjistruara, droga e konfiskuar dhe letrat e shkruara me dorë, provojnë se Guzman-i ishte anëtar i një grupi kriminal narkotikësh, si dhe një nga udhëheqësit e kartelit Sinaloa.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG