Lidhje

Erdogan: forcat turke kanë vrarë 3 mijë ekstremistë


Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha sot se forcat turke kanë vrarë 3,000 ekstremistë të Shtetit Islamik në Siri dhe Irak, duke shtuar se asnjë vend tjetër nuk u afrohet përpjekjeve të Turqisë kundër ekstremistëve.

Duke folur në një konferencë me shefat e ushtrive të Ballkanit, zoti Erdogan denoncoi ata që akuzuan Turqinë se mbështeste Shtetin Islamik duke thënë se “ka pasur nga ata që me ligësi e kanë portretizuar Turqinë si një vend që ndihmon Daesh-in". Ai tha se asnjë vend nuk ka bërë luftë si Turqia.

Turqia, një vend anëtar i NATO-s hezitoi të hynte në koalicionin kundër Shtetit Islamilk të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara. Por Turqia thotë se ka nevojë për më shumë ndihmë nga aleatët perëndimorë, veçanërisht në k

XS
SM
MD
LG