Lidhje

Rusia dhe Turqia dakord për zonë të çmilitarizuar në Idlib


Rusia dhe Turqia kanë rënë dakord krijojnë një "zonë çmilitarizuar" rajonin Idlib Sirisë për ndarë forcat qeveritare siriane nga luftëtarët rebelë, njoftoi Presidenti rus Vladimir Putin pas një takimi gjatë Soçi me homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan.

Presidenti Putin tha se zona e planifikuar do ishte e thellë 15 deri 20 kilometra dhe e patrulluar nga ushtarët turq dhe rusë. Putin tha gjithashtu se zona do krijohet deri datën 15 tetor.

Idlibi është një nga zonat e fundit mbetura rezistencës ndaj forcave presidentit sirian Bashar al-Assad. Rreth gjysma e popullsisë prej 3 milionësh janë zhvendosur tashmë nga zona tjera dhe vëzhguesit ndërkombëtarë kanë shprehur shqetësim se një ofensivë qeveritare mund çojë zhvendosje mëtejshme dhe humbje masive jetës civilëve.

Megjithëse Rusia është një aleate e ngushtë e qeverisë Asadit dhe është shprehur se qeveria e tij ka drejtën për rimarrë rajonin, Turqia ka shprehur gjithnjë e shumë shqetësime lidhje me një fatkeqësi mundshme humanitare dhe ka dërguar trupa zonë për shmangur një ofensivë.

parë këtë muaj, zoti Erdogan u takua me Presidentin Putin dhe me presidentin iranian Hassan Rouhani, një konferencë trepalëshe Teheran. Bisedimet siç duket u bllokuan lidhur me përpjekjet për shmangur konfliktin Idlib. Teherani gjithashtu mbështet Damaskun luftën civile shtatëvjeçare Sirisë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG