Lidhje

BE me një udhëheqje të re


Bashkimi Evropian zgjodhi të shtunën udhëheqjen e re të organizatës me 28 anëtarë. President i Këshillit të ri Evropian do të jetë kryeministri i Polonisë, Donald Tusk.

Në postin e kreut të politikës së jashtme të BE-së u zgjodh Ministrja e Jashtme e Italisë, Federica Mogherini, e cila do t'i zenë vendin zonjës Catherine Ashton.

Ish kryeministri i Belgjikës, Herman Van Rompuy, i cili aktualisht është kryetari i Këshillit Evropian, tha se kalimi i pushtetit vjen në një kohë kritike për BE-në, ndërsa organizata merret me trajtimin e krizës mes një Rusie luftëdashëse dhe të një Ukraine të paqëndrueshme në frontin e lindjes.

Tusk dhe Mogherini do të fillojnë nga detyrat e reja në nëntor.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG