Lidhje

Fermerët shqiptarë në vështirësi; nuk shiten prodhimet


Fermerët shqiptarë në vështirësi; nuk shiten prodhimet
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

Në shumë zona në Shqipëri fermerët po vihen në vështirësi për shkak se prodhimi nuk gjen treg, si brenda dhe jashtë vendit. Disa qindra fermerë në zonën e Fierit, Beratit dhe Lushnjës që merren me prodhimin e domates kërkojnë mbrojtjen e prodhimit vendas. Sipas tyre dhjetëra tonë domate nuk arijnë të shiten, ndërkohë që sipërmarrjet bujqësore rrezikojnë falimentimin pasi investimet janë realizuar përmes kredive bankare.

Korespondenti ynë Raimond Kola ishte në zonën e Roskovecit në Fier, një zonë e njohur për prodhimin e perimeve në Shqipëri.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG