Lidhje

Stuhia Florence do të prekë Shtetet e Bashkuara, si uragan masiv


NASA- Hurricane Florence

Disa pjesë shtetit Karolinës Veriut po evakuohen ndërkohë uragani Florence është shdërruar një stuhi madhe kategorisë 4, duke sjellë erëra me shpejtësi deri 195 kilometra orë Atlantikun e Veriut.

Qendra Kombëtare e Uraganeve pret Florence kalojë nesër dhe pasnesër midis Bermudës dhe Bahamave, pastaj t'i afrohet Karolinës Veriut dhe të Jugut, enjten dhe premten.

Qendra Kombëtare e Uraganeve thotë se kur godasë bregdetin amerikan, Florence do jetë fuqizuar dhe shndërruar "një stuhi madhe e rrezikshme".

Karolina e Veriut ka urdhëruar evakuimin e banorëve ishujt Outer Banks, duke përfshirë edhe ishullin Hatteras, mjaft frekuentuar nga turistët.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG