Lidhje

Florida, 1 person arrestohet për vandalizim të një xhamie


Autoritetet në shtetin jugor të Floridës kanë arrestuar një person të akuzuar për vandalizimin e një xhamie me hanxhar, duke lënë produkte derri në vendin e ngjarjes.

Michael Scott Wolfe, 35 vjeç, u arrestua të hënën në Titusville të Floridës. Ai akuzohet për dëmtim kriminal të një ndërtese kulti, një krim i shkallës së tretë. Është e paqartë nëse ndaj tij do të ngrihen akuza për krim me motive urrejtjeje, i cili shoqërohet me dënime më të ashpra.

Autoritetet thonë se mbrëmjen e 1 janarit, Wolfe hyri në Xhaminë Al-Munin të Shoqërisë Islame të Floridës Qendrore dhe përdori një hanxhar për të thyer dritaret, dritat dhe kamerat.

Ai është akuzuar gjithashtu për vendosjen në derën e përparme të një proshute dhe disa produkteve të tjera prej derri, që janë të ndaluara në fenë islame.

Arrestimi i tij vjen në klimën e shtimit të vandalizmave ndaj xhamive në të gjithë vendin.

XS
SM
MD
LG