Lidhje

Ngrihen akuzat ndaj autorit të sulmit të Floridës


Zyra e Prokurorit të Majamit ka ngritur akuzën për akte të dhunshme që shkaktuan vdekje ndaj të dyshuarit për sulmin vdekjeprurës në një aeroport në Florida.

26 vjeçari Esteban Santiago, veteran i luftës së Irakut, akuzohet se ka vrarë pesë vetë dhe plagosur gjashtë të tjetë, kur hapi zjarr të premten.

Të shtënat frikësuan mijëra vetë dhe shkaktuan kaos në aeroportin e qytetit Fort Lauderdale.

Nëse shpallet fajtor, Santiago mund të përballet me denim me vdekje, ose një burgim të gjatë deri në burgim të përjetshëm.

Santiago po mbahet i ndaluar pa të drejtën e lirimit me kusht. Ai pritet të dalë për here parë përballë trupit gjykues në Florida nesër.

XS
SM
MD
LG