Lidhje

Fluturimi i parë ndërkombëtar me avion të energjisë diellore më 2 maj


Fluturimi i parë ndërkombëtar me avion të energjisë diellore më 2 maj

Një ekip aventurierësh suedezë thonë se fluturimi i parë ndërkombëtar me avion të energjisë diellore mund të kryhet në datën 2 maj.

Përmes një deklarate sot, ekuipazhi tha se avioni “Solar Impulse” do të fluturojë nga Zvicra për në Belgjikë, duke u ulur në aeroportin e Brukselit, në varësi të kushteve të motit.

Avioni shënoi një ngjarje historike korrikun e kaluar, si avioni i parë me pilot që fluturoi pa karburant. Ekuipazhi tha se fluturimi për në Bruksel do të jetë teknikisht një sfidë, ngaqë do të fluturojë në hapësira ajrore ndërkombëtare dhe do ta kryejë uljen në një aeroport tepër të ngarkuar.

Pas fluturimit në Bruksel, “Solar Impulse” do të përpiqet të fluturojë për në aeroportin “Le Bourget” të Parisit, ku ai do të vendoset tek ekspozita ndërkombëtare ajrore e Parisit, nga 20 deri më 26 qershor.

XS
SM
MD
LG