Lidhje

Forcat siriane vazhdojnë sulmet ndaj protestuesve

  • Zëri Amerikës

Forcat siriane vazhdojnë sulmet ndaj protestuesve

Forcat siriane të sigurisë vërshuan sot në qytetin bregdetar latakia dhe qytete të tjera pranë kufirit me Libanin. Aktivistët dhe dëshmitarët thanë se tanket hyjnë në Lakatia sot, një ditë pasi mijëra protestues anti-qeveritarë u mblodhën në qytet. Organizata siriane për të Drejtat e Njeriut tha se të paktën një person u vra nga të shtënat në disa lagje të qytetit. Qeveria e presidentit Bashar al-Assad po e zgjeron shtypjen e dizidentëve në rajonin Kusair. Banorët thanë se forcat e sigurisë sulmuan disa pjesë të zonës në kufirin me Libanin.

XS
SM
MD
LG