Lidhje

Franca kremton Ditën e Bastijës


Franca po kremton sot Ditën e Bastijës, festën e saj kombëtare.

Edhe kësaj here, festa më e madhe kombëtare e Francës u festua me një paradë madhështore në Paris, e kryesuar nga Presidenti François Hollandë.

Paradës i shtoi ngjyra të veçanta pjesëmarrja e disa trupave australiane dhe neozelandeze.

Mes të ftuarve të nderit ishin edhe sekretari i Departamentit amerikan të Shtetit John Kerry si dhe kryeministri i Zelandës së Re John Key.

Sipas traditës, mbi qiellin e kryeqytetit fluturuan avionët ushtarakë që lëshuan tymin me ngjyrat e flamurit francez.

14 korriku shënon sulmin mbi burgun e Bastijës në vitin 1789, që ishte edhe fillimi i Revolucionit Francez. Bastija u bë simbol i pushtetit absolut dhe arbitrar të mbretit të Francës.

Dje, zoti Hollande njoftoi se Franca do të dislokojë në vjeshtë aeroplanmbajtësen Sharl dë Gol në Lindjen e Mesme për të marrë pjesë në operacionet kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG