Lidhje

Franca fituese e Kampionatit Botëror të Futbollit


Franca është fituesja e Kampionatit Botëror të Futbollit për vitin 2018, pasi mundi Kroacinë me rezultatin 4-2.

Ekipi francez udhëhoqi pjesën e parë të ndeshjes me rezultatin 2-1, pas një autogoli të kroatit Mario Mandzukic dhe një penalltie të lojtarit të saj Antoine Griezmann. Kroati Ivan Perisic e barazoi rezultatin e lojës nga minuti i 30, duke shënuar golin e parë të Kroacisë.

Francezët Paul Pogba dhe Kylian Mbappé shënuan dy gola të tjerë, duke u pasuar nga një gol-surprizë të fundit të Kroacisë, nga lojtari Mandzukic.

Hera e fundit që Franca ka fituar Kampionatin Botëror të Futbollit në vendin e vet ishte në vitin 1998, ku e mundi Brazilin me Rezultatin 3-0.

Verën e ardhshme në Francë do të zhvillohet Kampionati Botëror i Futbollit për Femra në Décines-Charpieu, në periferi të Lionit. Ndërsa kampionati i ardhshëm i futbollit për burra do të mbahet në Katar, në vitin 2022.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG