Lidhje

Gjermania përballë kërcënimeve kibernetike ruse


Kreu i agjencisë gjermane të zbulimit dhe ministri i brendshëm paralajmëruan se Rusia është angazhuar në sulme kibernetike, ndërkohë që afrojnë zgjedhjet e përgjithshme të 24 shtatorit.

Zyrtarët "besojnë se përpjekje të kësaj natyre do të kryhen në Gjermani" përpara zgjedhjeve.

Ministri i Brendshëm gjerman Thomas de Maiziere tha sot se dokumentet e vjedhura nga parlamenti gjerman në vitin 2015 në një sulm të madh kibernetik mund të rrjedhin, me qëllimin për të dëmtuar ligjvënës ose anëtarë të qeverisë.

Deri tani asnjë nga dosjet e vjedhura nuk është publikuar.

Kreu i agjencisë gjermane të sigurisë Hans-George Maassen tha se sulme të tilla më shumë se sa do të kenë për qëllim dobësimin e një partie të caktuar, do të sunojnë "të dëmtojnë besimin në funksionimin e demokracisë gjemane”.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG