Lidhje

Zjarre masive në Gjermani


Gjermania u përfshi të premten nga zjarre masive që po përhapen me shpejtësi duke detyruar evakuimin e tre fshatrave 50 kilometra në jugperëndim të Berlinit.

Deri tani nuk ka njoftime për viktima.

Policia tha se përpjekjet për të shuar zjarrin janë komplikuar nga municionet e vjetra që i përkasin Luftës së Dytë Botërore të cilat ndodhen ende të groposura në pyje dhe mund të shpërthejnë për shkak të zjarreve.

Zjarret nisën të enjten pasdite dhe u përhapën me shpejtësi nëpër pyjet me pisha të thata, duke nxitur evakuimin e fshatrave Frohnsdorf, Klausdorf dhe Tiefenbrunnen.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG