Lidhje

Gjirokastër, Përhapet infeksioni në bagëti


Autoritetet vendore në Gjirokastër po shprehin shqetësim për përhapjen e shpejtë të infeksionit “gjuha blu“ tek bagëtitë e imta. Ky infeksion shkakton ngordhjen e bagëtive dhe përhapet përmes një mushkonje, por edhe përmes njerëzve, duke sjellë dëme për ekonomitë e blektorëve. Prefektja e Qarkut të Gjirokastrës kërkoi angazhimin e strukturave shtetërore në vlerësimin e situatës dhe përcaktimin e dëmeve të deritanishme në tufat e bagëtive.

Gjirokastër, infeksion ndër bagëti
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

XS
SM
MD
LG