Lidhje

Viktimë nga të ftohtët pranë kufirit Greqi-Turqi


Policia në një rajon të Greqisë që kufizohet me Turqinë thotë se një person ka vdekur nga hipotermia në një rrugë që përdoret nga kontrabandistët e emigrantëve, megjithë temperaturat nën zero.

Autoritetet thanë se trupi i personit u zbulua të hënën i varrosur në dëborë pranë një fshati grek. Mendohet se ai ka vdekur gjatë fundjavës.

Ky është personi i dytë që gjendet i vdekur nga të ftohtët në më pak se dy javë. Një tjetër vdiq nga hipotermia në të njëjtën zonë, më 3 janar.

Autoritetet greke kanë njoftuar për një rritje kohët e fundit të numrit të njerëzve që përpiqen të arrijnë në Evropë, duke shmangur paraburgimin në ishujt grekë dhe duke kaluar një lumë që ndan Turqinë me Greqinë.

XS
SM
MD
LG