Lidhje

Greqia kritikon Maqedoninë për ndërtimin e një statuje të Aleksandrit të Madh


Greqia kritikon Maqedoninë për ndërtimin e një statuje të Aleksandrit të Madh

Greqia po kritikon Maqedoninë për ndërtimin e një statuje të lartë të mbretit të lashtë luftëtar, Aleksandrit të Madh, në qendër të Shkupit.

Agjencia e lajmeve franceze citon Ministrin e Jashtëm grek Stavros Lambrindis që e quan statujën “provokim”.

Qindra maqedonas brohoritën kur u zbulua statuja e Aleksandrit në Shkup. Statuja është pjesë e përpjekjeve të qeverisë maqedonase për të përmirësuar pamjen e kryeqytetit.

Aleksandri i Madh u lind në kryeqytetin e lashtë grek Maqedoni në vitin 355 para erës së re dhe pushtoi perandorinë perse para se të vdiste në moshën 32 vjeçare.

XS
SM
MD
LG