Lidhje

Hollandë, thirrje Putinit për Ukrainën


Presidenti francez Fracois Hollande i bëri thirrje homologut rus, Vladimir Putin që të marrë hapa drejt zbatimit të një armëpushimi të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, për zgjidhjen e konfliktit në Ukrainën Lindore.

Dy udhëheqësit u takuan në kuadër të ceremonive të sotme për 100 vjetorin e masakrës së armenëve nga turqin otomanë gjatë Luftës së Parë Botërore.

Luftimet mes forcave qeveritare dhe separatistëve pro-rusë në rajonin e Donbasit kanë shkaktuar vdekjen e mbi 6 mijë vetëve dhe zhvendosjen e miliona të tjerëve.

XS
SM
MD
LG