Lidhje

Hong Kong: Dita e pestë e protestave


Në Hong Kong, protestat hynë sot në ditën e pestë dhe fushata e mosbindjes civile kërcënon të zgjerohet, nëse shefi ekzekutiv i këtij territori nuk i plotëson kërkesat e protestuesve për reforma demokratike. Protestat i kanë nervozuar investitorët.

Dhjetëra mijëra demonstrues vazhduan të mbajnë të bllokuara të paktën katër rrugët kryesore të qytetit, duke sfiduar kërkesat e qeverisë për t'u larguar.

Në një deklaratë të shkurtër, grupi Occupy Central tha se të mërkurën do të shpallë planet për fazën e ardhshme të mosbindjes civile, në qoftë se Shefi Ekzekutiv i Hong Kongut, Leung Chun-ying nuk i plotëson kërkesat e tyre, të cilat përfshijnë dorëheqjen e tij.

Zoti Leung deri tani nuk ka dhënë shenja se do të tërhiqet. Në një fjalim, ai u bëri thirrje udhëheqësve të grupit për të ndalur protestat menjëherë.

"Organizatorët kanë thënë disa herë më parë se nëse lëvizja del jashtë kontrollit, atëherë ajo do të ndalet. Prandaj, u bëj thirrje organizatorëve të përmbushin premtimin dhe t'i japin fund menjëherë veprimeve të tyre."

Këto ishin komentet e para të zotit Leung që nga e diela, kur policia përdori shkopinjtë dhe sasi të mëdha gazi lotsjellës për të shpërndarë protestuesit paqësorë.

Disa banorë shprehën mbështetjen e tyre për studentët e universitetit të cilët braktisën mësimin gjatë gjithë javës për të marrë pjesë në fushatën pro-demokracisë.

"Unë mendoj se në qoftë se ne kërkojmë diçka, duhet të bëjmë sakrifica. Pa dhimbje, nuk ka fitore. Kur shoh pasionin e të rinjve, i mbështes thellë në zemër. Shpresoj se nuk do të ketë gjakderdhje," thotë Eddie Fung.

Disa i kanë quajtur protestat e udhëhequra nga studentët "Revolucioni i Çadrave", sepse demonstruesit mbajnë çadra për t'u mbrojtur nga dielli dhe nga spërkatësit me piper të policisë.

Protestuesit po bëjnë thirrje që listat e kandidatëve për zgjedhjet e vitit 2017 të jenë të hapura, por Pekini thotë se lista e kandidatëve do të shqyrtohet dhe miratohet prej tij.

Protestat janë trazirat më të mëdha në Hong Kong që kur Pekin mori kontrollin e kësaj ish kolonie britanike në vitin 1997.

Shumë biznese, stacione të metrosë dhe linja autobuzësh janë paralizuar për shkak të protestave dhe kjo ka ngjallur nervozizëm tek shumë investitorë.

XS
SM
MD
LG