Lidhje

Qindra të vdekur nga përmbytjet në Indi


Numri i të vdekurve nga përmbytjet në shtetin jugor Kerala të Indisë, i ka kaluar 350 vetë, ndërsa ekipet e shpëtimit i vazhduan sot kërkimet për njerëz që mund të kenë mbijetuar.

Përmbytjet kanë filluar në fund të muajit maj dhe sipas Agjencisë Associated Press, vetëm në 24 orët e fundit janë gjetur të vdekur 46 vetë.

Situata është tepër e rëndë në zonën e përmbytjeve, më parë një destinacion mjaft piktoresk për turistët. Lumenjtë dhe rezervuarët u tejmbushën nga shirat e rrëmbyer monsune, që përmbytën rrugë dhe shtëpi. Më tepër se 700 mijë njerëz janë zhvendosur, për t’u sistemuar në kampe të shpërndara në mberë shtetin.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG