Lidhje

Irakianët në protesta


U.S. servicemen queue to board a bus as they begin their journey home at al-Asad Air Base west of Baghdad, Iraq, Tuesday, Nov. 1 , 2011. The U.S. has promised to withdraw from Iraq by the end of the year as required by a 2008 security agreement between Wa

Mijëra irakianë dolën sot në protesta në Falluxha, për të shprehur mbështetjen e tyre për tërheqjen e trupave amerikane nga vendi i tyre.

Demonstruesit mbanin në duar pankarta dhe thërrisnin fraza si “Tani jemi të lirë”. Disa nga demonstruesit dogjën flamurin izraelit.

Falluxha, një zonë në periferi të Bagdadit, ka qenë qendër e kryengritjes kundër forcave amerikane. Demonstruesit mbanin në duar foto të ushtarëve irakianë dhe atyre amerikanë të vrarë në dy ofensivat kyrsore ndaj qytetit në vitin 2004.

XS
SM
MD
LG