Lidhje

Irani në luftën kundër ISIS


Lufta kundër militantëve të Shtetit Islamik në Irak dhe në Siri mbeten çështjet kryesore në axhendën e Presidentit Barak Obama.

Zoti Obama do t’i kërkojë ligjvënësve të autorizojnë përdorimin e forcës ushtarake kundër grupit.

Ka njoftime se Presidenti Obama i është drejtuar përmes një letre edhe Iranit lidhur me luftën kundër Shtetit Islamik, duke e lidhur këtë çështje me përparimin e mundshëm të përparimit në programin e debatueshëm bërthamor të Iranit.

Zëdhënësi Shtëpisë së Bardhë Josh Earnest nuk pranoi ta konfirmonte një njoftim të gazetës the Wall Street Journal, ku thuhet se Presidenti Obama i ka dërguar një letër udhëheqësit suprem të Iranit, Ayatollahut Ali Khamenei. Zoti Earnest tha dje se ai “nuk mund të diskutojë për korrespondencën private mes Presidentit dhe udhëheqësve të tjerë botërorë.”

XS
SM
MD
LG