Lidhje

SHBA rivendos sanksionet kundër Iranit


Administrata e Presidentit Donald Trump njoftoi premten rivendosjen e gjitha sanksioneve Shteteve Bashkuara mbi Iranin, cilat ishin hequr nën marrëveshjen bërthamore vitit 2015.

Sanksionet do hyjnë fuqi hënën dhe mbulojnë sektorët tillë si transporti, sektori financiar dhe ai energjetik i Iranit. Ky është grupi i dytë i sanksioneve administrata rivendos kur Presidenti Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja historike muajin maj.

Me përjashtime kufizuara, sanksionet do penalizojnë ato vende cilat nuk ndalojnë importimin e naftës iraniane dhe kompanitë e huaja bëjnë biznes me njësi iraniane ndodhen listën e zezë, përfshirë bankën qendrore Iranit, një numër institucionesh financiare private si dhe portin e kompanitë e transportit nën menaxhimin qeveritar.

Sekretari i shtetit Mike Pompeo tha se sanksionet "synojnë të ndryshojnë rrënjësisht sjelljen e Republikës Islamike të Iranit". Ai publikoi një listë me 12 kërkesa që Irani duhet të plotësojë nëse dëshiron heqjen e sanksioneve. Ato përfshijnë dhënien fund të mbështetjes për terrorizmin, dhënien fund të angazhimit ushtarak në Siri si dhe ndalimin e plotë të prodhimit të raketave bërthamore dhe balistike.

Presioni maksimal nënkupton presionin maksimal, '' tha sekretari Pompeo.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG