Lidhje

Vienë: Fuqitë botërore bisedime për Sirinë


Përfaqësues të fuqive botërorë janë mbledhur në Vjenë për bisedime mbi të ardhmen politike të Sirisë në përpjekje për të sheshuar mospajtimet lidhur me të ardhmen e presidentit Bashar al-Assad.

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry mbërriti sot në Vjenë ku u shpreh se takimi është mundësia më shpresë-dhënëse prej vitesh për t’i dhënë fund tmerrit që ka pushtuar vendin prej katër vitesh e gjysmë.

Diplomatë të lartë nga Shtetet e Bashkuara, Rusia, Arabia Saudite, Turqia dhe Bashkimi Evropian marrin pjesë në bisedime. Edhe Ministri i Jashtëm iranian Javad Zariff mbërriti sot për bisedime të veçanta me zotin Kerry dhe shefin e diplomacisë ruse Sergei Lavrov.

Nesër bisedimet do të përfshijnë edhe përfaqësues të vendeve të tjera, por pa pjesëmarrjen e përfaqësuesve të qeverisë siriane apo grupeve opozitare që përpiqen ta rrëzojnë qeverinë.

XS
SM
MD
LG