Lidhje

Luftëtarët e ISIS-it largohen nga Raka


Një grup luftëtarësh të Grupit Shteti Islamik ka dalë nga qyteti sirian i Rakës, në bazë të një marrëveshje për tërheqje me milicitë që gëzojnë mbështetjen amerikane, që i kishin rrethuar ata.

Një zëdhënës i milicisë tha sot se luftëtarët kishin marrë civilë me vete për t’i përdorur si mburoja njerëzore.

Ndërkohë luftimet kanë vazhduar mes forcave Demokratike Siriane të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara dhe ekstremistëve të ISIS-it.

Më herët një zëdhës tha se nëse ka luftëtarë të Shtetit Islamik që nuk kanë dalë nga Raka, ata do të detyroheshin “të dorëzoheshin ose të vdisnin”.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG