Lidhje

Jemen, 11 të vrarë në përleshjet mes forcave të sigurisë dhe protestuesve

  • Zëri Amerikës

Jemen, 11 të vrarë në përleshjet mes forcave të sigurisë dhe protestuesve

Të paktën 11 persona janë vrarë në përleshjet mes forcave të sigurisë dhe protestuesve në Jemen ku aktivistët anti-qeveritar protestuan kundër një marrëveshje politike tranzicioni.

Burimet mjekësore në Jemen thonë se 8 nga 11 vrasjet ndodhën në kryeqytetin e vendit Sana. Në jug të vendit, në Aiden, dy ushtar jemenas dhe një protestues u vranë në një përleshje me armë zjarri ndëkohë që forcat e sigurisë po përpiqeshin të shpërndanin një protestë.

Dëshmitarët thonë se forcat e sigurisë janë përleshur me protestuesit të cilit bllokuan rrugën për të zbatuar një grevë të përgjithshme duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Ali Abdullah Saleh. Mjekët thonë se tre protestues u lënduan gjatë përleshjeve në Aiden.

Protestuesit dolën në rrugë edhe në qytete tjera pavarësisht nga arritja e marrëveshjes nga vendet fqinje të Gjirit Arab që i ka bërë thirrje zotit Saleh të jap dorëheqjen.

Disa protestues thonë se kundërshtojnë këtë iniciativë pasi ajo i jep presidentit të Jemenit një muaj kohë për të dhënë dorëheqjen dhe i jep imunitet zotit Saleh dhe familjes së tij.

XS
SM
MD
LG