Lidhje

Jordania: 56 goditje ajrore ndaj ISIS


Jordania tha sot se ka ndërmarrë 56 goditje ajrore kundër objektivave të Shtetit Islamik që kur kryengritësit nxorrën një video javën e kaluar që tregonte se kishin djegur një pilot ushtarak të Amanit.

Gjeneral Mansour al-Jabour tha se forca ajrore jordaneze “kishte realizuar atë që kishte pasur si objektiv: hakmarrjen” për vrasjen e pilotit, Muath al-Kaseasbeh. Gjenerali Jabour tha se avionët ushtarakë jordanezë kishin goditur kampet e stërvitjes, municionet dhe depot e karburantit të Shtetit Islamik.

Ai tha gjithashtu se mbi 7 mijë ekstremistë të Shtetit Islamik ishin vrarë që kur Jordania u bashkua me fushatën ajrore të Shteteve të Bashkuara në shtator të vitit të kaluar që ka vënë në shënjestër kryengritësit në Irak dhe Siri.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG