Lidhje

Presidenti Trump pret amerikanin e liruar nga Venezuela


Presidenti Donald Trump priti në Shtëpinë e Bardhë 26-vjeçarin Joshua Holt, i cili sapo u kthye në atdhe pasi mbahej në një burg venezuelian që nga vera e 2016.

Në takimin me presidentin dhe zyrtarë të tjerë amerikanë, Joshua Holt falenderoi të gjithë ata që punuan për ta nxjerrë nga burgu. “Dy vitet që kalova në burg,” u shpreh ai, “ishin tepër të rënda. Aspak si pushimet që kisha ëndërruar me rastin e martesës. Por tani jemi bashkë, prandaj jam shumë mirënjohës ndaj të gjithë atyre që u përpoqën për mua”.

Holt dhe bashkëshortja e tij venezueliane Thamara Candelo mbërritën dje në Shtetet e Bashkuara të shoqëruar nga Senatori Bob Corker, i cili ndihmoi për lirimin e të riut.

Holt, ish- misionar mormon, kishte shkuar në Venezulë në qershor 2016 për t’u martuar me të fejuarën Candelo. Ai u arrestua nga policia venezueliane pas një bastisjeje të banesës së çiftit, nën akuzat se u gjetën armë dhe granata në banesë. Çifti i ka hedhur poshtë akuzat se zotëronte armë të fshehta.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG