Lidhje

Shtëpia e Kadaresë në Gjirokastër


Në Gjirokastër, restaurimi i shtëpisë së shkrimtarit të shquar Ismail Kadare po shkon drejt fundit. Specialistët e monumenteve thonë se shtëpia mbart mjaft vlera arkitekturore dhe, në asamblin muzeal ku ndodhet, mund të tërheqë mijëra turistë perëndimorë.

Destinacioni i kësaj shtëpie, që Kadare ia vuri në dispozicion bashkisë së qytetit 20 vite më parë, sipas specialistëve, duhet të jetë simbolika e jetës dhe e veprës letrare të shkrimtarit.

Restaurimi i shtëpisë së Kadaresë
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

XS
SM
MD
LG