Lidhje

Shtëpia e Bardhë hedh poshtë raportin për shkelje ligji nga këshilltarja


Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë një raport të pavarur që arrin në përfundimin se Kellyanne Conway, një ndër këshilltarët kryesorë të presidentit, ka shkelur ligjin federal gjatë dy intervistave që dha vitin e kaluar.

Zyra e Këshilltarit Ligjor për qeverinë federale shkruan në raport se gjatë një interviste në nëntor për televizionin Fox News zonja Conway bëri thirrje që njerëzit të mos votonin për një kandidat për Senat në zgjedhjet e mes-mandatit në Alabama, duke nënkuptuar mbështetje për një kandidat tjetër. Në një intervistë në dhjetor për rrjetin CNN, ajo u shpreh se duhej mundur në zgjedhje një kandidat, duke folur në favor të kandidatit tjetër.

Zyra e Këshilltarit Ligjor shprehet se në dyja këto raste përbëjnë shkelje të ligjit Hatch, i cili nuk lejon që punonjës të qeverisë federale të përdorin autoritetin e postit për të ndikuar tek zgjedhjet. Kjo zyrë ia dorëzoi raportin presidentit që ai “të marrë masat e nevojshme disiplinore”.

“Kellyanne Conway nuk foli pro apo kundër zgjedhjes së ndonjë kandidati të caktuar. Ajo thjesht ka shprehur qëndrimin e hapur të presidentit se i duheshin persona të caktuar në Dhomën e Përfaqësuesve dhe në Senat për të mbështetur axhendën e tij,” shkruan Shtëpia e Bardhë në përgjigjen e saj përmes një deklarate.

Në të dyja intervistat, zonja Conway po diskutonte garën zgjedhore mes kandidatit demokrat Doug Jones dhe republikanit Roy Moore që po garonin për të zënë vendin e Jeff Sessions në senat, pasi zoti Sessions mori postin e Prokurorit të Përgjithshëm.

Zyra e Këshilltarit Ligjor tha se i ka dhënë mundësi zonjës Conway t’u përgjigjej argumenteve të raportit, por ajo nuk ka pranuar.

Zyra e Këshilltarit Ligjor nuk ka lidhje me Prokurorin Special Robert Mueller, i cili po heton ndikimin e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të 2016.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG