Lidhje

Gara e famshme vjetore Kentucky Derby


Dje u zhvillua gara më e famshme vjetore me kuaj këtu në Shtetet e Bashkuara, Kentucky Derby në Louisville të Kentakit.

Fitues doli kali Orb, i cili renditej thuajse në fund të konkurrentëve në garën me 19 kuaj. Por në minutën e fundit, kalorësi i tij Joel Rosario arriti ta ngucë kalin duke dalë në krye në minutën e fundit të garës.

Kali fitues Orb ka të ngjarë të marrë pjesë në garën Preakness në Baltimorë të Merilandit që zhvillohet pas dy javësh dhe pastaj në Beltmont Stakes të Nju Jorkut më 8 qershor.
XS
SM
MD
LG