Lidhje

Kerry: Momenti për zgjidhjen e krizës në Siri


Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry thotë se "ky është momenti" për të gjetur një zgjidhje politike të krizës në Siri.

Duke folur të shtunën në një konferencë të sigurisë në Mynih, z. Kerry tha: "Nëse njëra palë ose tjetra ka një avantazh sot -. Ky konflikt do të vazhdojë të kërkojë një zgjidhje politike për të bërë paqe dhe për të krijuar stabilitet jetëgjatë"

Kerry tha se "vendimet e marra në ditët, javët dhe muajt e ardhshëm" mund të t'i japin fund luftës, ose "të hapin derën për konflikt edhe më gjerë." Z. Kerry tha se "dhënia e çeqeve nuk e zgjidh këtë problem."

Më parë të shtunën, Kryeministri i Rusisë tha se akuzat se vendi bombardon civilët në Siri janë të pavërteta.

Ai i bëri këto komente momente pasi kryeministri francez Manuel Valls i bëri thirrje Rusisë për të ndaluar bombardimin e civilëve në Siri, duke thënë se ishte e rëndësishme për të arritur ndonjë zgjidhje paqësore.

Kryeministrat ruse dhe franceze janë në mesin e delegatëve nga Evropa, SH.B.A. dhe gjetkë në takimin në përpjekjet për t'i dhënë fund dhunës gati pesë vjeçare në Siri.

XS
SM
MD
LG