Lidhje

Kim Jong Un: deri më 2021, një Gadishull Korean pa armë bërthamore


Udhëheqësi i Phenianit Kim Jong Un bëri ditur se synon largimin e armëve bërthamore nga gadishulli Korean deri fund mandatit parë Presidentit amerikan Donald Trump, fillim vitit 2021, gjë u përshëndet nga udhëheqësi amerikan.

Kohët e fundit bisedimet për çarmatimin bërthamor Phenianit ishin ndërprerë dhe muajin e kaluar presidenti Trump urdhëroi Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo anulonte një udhëtim Korenë e Veriut.

Zoti Trump e përshëndeti deklaratën e enjtes udhëheqësit Phenianit Kim. një postim Twitter ai shkruante "Kim Jong Un-i i Koresë Veriut tregoi besim patundur tek Presidenti Trump. Faleminderit kryetarit Kim, do ta bëjmë bashku!"

Nuk ka ende një njoftim për nisjen e bisedimeve reja mes Phenianit dhe Uashingtonit. Zoti Pompeo, i cili ndodhet r vizitë Indi, ofroi një vlerësim matur gjendjes cilën ndodhen bisedimet për çarmatimin bërthamor gadishullit korean.

Diplomati i lartë amerikan vlerësoi Phenianin për ndaljen e provave bërthamore apo raketore nga qershori, por e cilësoi atë si "i vetmi vend ka angazhime nën rezolutat e Këshillit Sigurimit Kombeve Bashkuara për t'i dhënë fund programit armëve bërthamore.

"Ne do vazhdojmë punojmë me ta për dhënë rezultat... përputhje me rezolutat e Këshillit Sigurimit Kombeve Bashkura dhe kryetari Kim mbajë premtimin i ka bërë Presidentit Trump Singapor 12 qershor" tha ai.

Por zoti Pompeo shtoi gjithashtu se: "ka ende shumë punë për bërë. Nuk ka patur asnjë provë bërthamore, asnjë provë me raketa, ne e konsiderojmë një gjë mrekullueshme. Por puna për bindur kryetarin Kim për bërë ndryshimin strategjik për cilin biseduam, për një ardhme ndritur për njerëzit e Koresë Veriut, vazhdon", tha ai.

Komentet e presidentit Trump dhe sekretarit Pompeo u bënë pas njoftimit se udhëheqësit e dy Koreve do zhvillojnë Phenian takimin e tretë mes tyre, prej datës 18 deri 20 shtator.

Data u njoftua enjten Seul nga Chung Eui-yong, këshilltari për Sigurinë Kombëtare i Presidentit Koresë Jugut, Moon Jae-in, një ditë pas kthimit nga Pheniani ku ndodhej për vizitë zyrtare me qëllim finalizimin e marrëveshjes. Zoti Chung tha se Presidenti Moon dhe udhëheqësi i Phenianit Kim Jong Un do përqëndrohen masa specifike për arritur tek çarmatimi bërthamor.

Ai i dorëzoi gjithashtu udhëheqësit Koresë Veriut një letër nga presidenti Moon,.

një deklaratë enjten Agjencisë zyrtare Koresë Veriut thuhej se "Kim Jong Un-i ka vullnetin për larguar tërësisht rrezikun e konfliktit armatosur dhe tmerrin e luftës nga gadishulli Korean dhe ta kthejnë atë djepin e paqes pa armë dhe kërcënim bërthamor".

Takimi do jetë i treti mbahet këtë vit mes udhëheqësve dy Koreve. Takimet e para u mbajtën Panmunxhon, atë njihet si fshati i armëpushimit zonën kufitare ndan veriun autokrat nga jugu demokratik.

Bisedimet vijnë gjatë një periudhe ngërçi vlon mes Phenianit dhe Uashingtonit lidhur me ritmin po ndjek Koreja e Veriut për t’i dhënë fund programit saj armëve bërthamore, gjë për cilën dy palët ranë dakord gjatë takimit historik mes presidentit Donald Trump dhe udhëheqësit Phenianit Kim Jong Un.

Ishte pikërisht kjo situatë ngërçi detyroi Presidentin Trump anulojë udhëtimin e sekretarit amerikan Shtetit Mike Pompeo Korenë e Veriut muajin e kaluar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG