Lidhje

Rusia përgënjeshtron njoftimet për konsullin


Policia në Rio tha se zëvendës konsulli rus vrau një plaçkitës dje në pranë Parkut Olimpik.

Por ambasada ruse në Brazil e mohoi njoftimin, duke thënë në një deklaratë se “duhet të jetë një keqkuptim”.

Ambasada tha se përfaqësuesit e saj nuk mbajnë armë dhe mohoi që një nga diplomatët e vet të jetë përfshirë në incident, sepse të gjithë zyrtarët e konsullatës janë “qytetarë rusë me emra rusë” gjë që bie ndesh me njoftimet e medias se punonjësi diplomatk kishte një emër që tingëllonte si brazilian.

XS
SM
MD
LG