Lidhje

Kontrolli i armëve dhe terrorizmi


In this image from video provided by House Television, House Speaker Paul Ryan stands at the podium as he brings the House into session Wednesday night, June 22, 2016, in Washington.

Kanë kaluar gati dy javë që nga vrasjet masive, më të rëndat ndonjëherë në Shtetet e Bashkuara. Pavarësisht thirrjeve publike për ligje të forta për kontrollin e armëve, Kongresi është në një rrugë pa krye. Ligjvënësit demokratë iu drejtuan një taktike të vitit 1960 të luftës për të drejtat civile, për të pasqyruar pakënaqësinë e tyre. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Carolyn Presutti shpjegon se si vrasjet në Orlando po ndryshojnë debatin.

“Merrini në telefon përfaqësuesit tuaj. Merrini në telefon republikanët.”

Një betejë e rrallë historike në Kongres ndërsa demokratët të pakënaqur me mos veprimin mbi ligjet e armëve, ndërmorrën një protestë 26 orëshe duke u ulur në dyshemenë e Kongresit para pushimeve verore. Ata përdorën Facebook-un dhe faqen Periscope për të transmetuar protestën drejtpërdrejt.

“Mund të na ndihmoni për ta fituar këtë betejë. ”

Por publiku është i ndarë në këtë pikë, edhe pas vrasjeve masive në një klub nate në Orlando. Një anketë e CNN-it tregon se vetëm pak më shumë se gjysma favorizon ligje më të rrepta të armëve. Por përkrahësit për ndalimin e armëve luftarake, përfshi të atij lloji që u përdor në Orlando, u rrit në 57% sipas një ankete të rrjetit CBS. Shumë fajësojnë lobin e prodhimit të armëve.

“Shoqata Kombëtare e Armëve nuk e drejton këtë vend dhe ne duhet të marrim kontrollin.”

Disa thonë se sulmi terrorist në Orlando pati një efekt të kundërt dhe i frikësoi njerëzit të veprojnë.

“Ka ndoshta një numër të konsiderueshëm njerëzish që thonë, ‘ndoshta duhet të kem një armë dhe të vetëmbrohem pasi ndoshta nëse kjo është koha e terrorizmit, policia mund të mos jetë në gjendje të më mbrojë’", thotë analisti Robert Cottrol.

Për shkak se Kongresi po vonon një veprim mbarë-kombëtar, disa shtete si Indiana, po miratojnë ligjet e tyre.

"Nuk ka asnjë shpresë se Uashingtoni do të bëj diçka. Gjykata e Lartë e ka bërë të qartë se ne lejohemi të kufizojmë armët automatike dhe duhet ta bëjmë këtë", thotë Ed DeLaney, demokrat nga Indiana.

Orlando solli një fokus tjetër në mitingjet kundër armëve: ndalimin e terroristëve të dyshuar, ata që janë në listat e FBI-së, të blejnë armë. Por zoti Cottrol parashikon se nuk do të ketë ndonjë ndryshim radikal së shpejti për armëmbajtjen. Një anketë nga organizata Pew thotë se 2 në çdo 5 amerikanë kanë armë.

XS
SM
MD
LG