Lidhje

Korenë e Jugut do të jetë organizatorja e Lojrave Olimpike Dimërore 2018

  • Zëri Amerikës

Korenë e Jugut do të jetë organizatorja e Lojrave Olimpike Dimërore 2018

Pjeonçang në Korenë e Jugut do të jetë qyteti organizator i Lojrave Olimpike Dimërore 2018

Qyteti turistik rreth 180 kilometra në lindje të Seulit doli fitues në garën e qyteteve kandidate ku përfshihej Munich i Gjermanisë dhe Annecy i Francës. Pjeonçang po konkurronte për herë të tretë për lojrat olimpike dimërore, pasi hymbi lojrat e vitit 2010 ndaj Vankuverit të Kanadasë dhe ato të vitit 2014 që do të zhvillohen të Soçi të Rusisë.

Munihu shpresonte të bëhej qyteti i parë që të mikëpriste si lojrat olimpike verore ashtu edhe ato dimërore.

XS
SM
MD
LG