Lidhje

SHBA, Kina, sanksione të reja kundër Phenianit


Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë arritur një marrëveshje mbi vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Koresë së Veriut, për provën bërthamore të kohëve të fundit dhe hedhjen e një rakete me rreze të gjatë veprimi.

SHBA ia çojnë sot projektrezolutën Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Ende nuk janë bërë të njohura hollësitë e saj.

Ky njoftim vjen ndërsa Ministri i Jashtëm i Kinës vizitoi Uashingtonin, ku u takua me Sekretarin e Shtetit John Kerry dhe me Këshilltaren për Sigurinë Kombëtare, Susan Rice.

Koreja e Jugut e cilësoi projektmarrëveshjen “të fuqishme dhe gjithëpërfshirëse”.

Marrëveshja mes Uashingtonin dhe Pekinit për Korenë e Veriut mundet të përfaqësojë një kompromis mes mbështetjes së Uashingtonit për sanksione ekonomike si presion ndaj Phenianit, për të hequr dorë nga programi i armëve bërthamore dhe theksit të Kinës për të ruajtur stabilitetin dhe zgjidhjen e konflikteve përmes dialogut.

Megjithatë, duke u bashkuar me Uashingtonin në mbështetjen e sanksioneve të reja ndërkombëtare, Pekini mund të jetë duke dhënë një sinjal se qëndrimi pajtues ndaj Phenianit, nuk ka funksionuar dhe se duhen masa më të ashpëra.

XS
SM
MD
LG