Lidhje

Kosovë: Katër të vdekur dhe 195 raste të reja me COVID-19


Kosova shënoi të hënën rekord të ri të të prekurve nga koronavirusi.

Pas 429 testeve, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike konfirmoi 195 raste të reja, numri më i lartë i rasteve të konfirmuara në një ditë që nga shfaqja e pandemisë.

Sipas institutit 102 raste janë nga komuna e Prishtinës, 17 nga komuna e Ferizajt 11 nga komuna e Fushë Kosovës, 10 nga komuna e Gjakovës, 8 nga komuna e Gjilanit, 7 nga komuna e Prizrenit, 6 nga komuna e Deçanit, 5 nga komuna e Mitrovicës, 4 nga komuna e Drenasit, 4 nga komuna e Skenderajt, 4 raste nga komuna e Lipjanit, 3 nga komuna e Obiliqit. 3 nga komuna e Rahovecit, 2 nga komuna e Pejës, 2 nga komuna e Vushtrrisë, 2 nga komuna e Shtimes dhe nga 1 rast komunat: Graçanicë, Kaçanik, Kamenicë, Podujevë dhe Suharekë.

Numri i përgjithshëm i të prekurve arriti në 3 mijë e 703 raste ndërsa ai i viktimave në 79.

Numri i përgjithshëm i të shëruarve është gjithsej 1 mijë e 946, kurse raste aktive janë 1 mijë e 678.

Që nga java e kaluar situata me COVID-19 është përkeqësuar dhe vetëm të shtunën e të dielën u regjistruan 17 vdekje, disa prej të cilave po hetohen nga organet e rendit.

Situata bëri që qeveria e Kosovës të vendos masa shtesë kufizuese për lëvizjen e qytetarëve në komunat më të prekura nga koronavirusi, Prishtinë, Prizren, Ferizaj e Vushtrri, nga ora 21 deri në orën pesë të mëngjesit. Po ashtu duke filluar nga sot qeveria ka vendosur që të mbyllen restorantet e kafenetë nga ora 21 deri në orën pesë ndërsa do të shkurtohet edhe numri i të punësuarve nëpër institucione.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG