Lidhje

Gabriel: Kosova të përmirësojë marrëdhëniet me Serbinë dhe të vendosë kufirin me Malin e Zi


Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel, tha të enjten se Kosova duhet të përmirësojë marrëdhëniet me Serbinë për të përparuar drejt integrimit evropian dhe bëri thirrje për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

Ministri i jashtëm gjerman qëndroi në Prishtinë pas vizitës së të mërkurës në Beograd ku tha se vendi i tij mbështetë Serbinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, por Serbia duhet të punojë me reformat dhe normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën si një parakusht thelbësorë.

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë viziton Kosovën
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

Ministri Gabriel, tha të enjten se Bashkimi Evropian mund të bëjë me shumë për mbështetur Kosovën dhe vendet tjera të Ballkanit perëndimorë në përmbushjen e kritereve për anëtarësim.

"Marrëdhëniet e mira dhe të pranueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë një kusht për anëtarësim në Bashkimin Evropian", tha ministri gjerman, sipas të cilit, të dyja palët e kuptojnë se nuk ka alternativë tjetër përveç komunikimit ndërmjet tyre.

Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës por është përfshirë në një proces bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve në shkëmbim të afrimit me strukturat evropiane.

Muajt e parë të vitit 2017, shënuan një valë tensionesh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ministri i jashtëm gjerman tha se frika nga rilindja e konflikteve të vjetra në Ballkanin Perëndimor është ende e pranishme, por sipas tij vendet e rajonit duhet të tejkalojnë ndarjet dhe të punojnë për ndërtimin e mirëbesimit.

Ai tërhoqi vëmendjen edhe tek çështja e lëvizjes së lirë të qytetarëve të Kosovës që janë të vetmit në rajon të përjashtuar nga regjimi i udhëtimit pa viza. Ai tha se Kosova ka shënuar përparim në luftë kundër korrupsionit e krimit të organizuar dhe tash është koha të përmbushet edhe kushti i fundit që ka të bëjë me përmbylljen e procesit të shënimit të kufirit me Malin e Zi.

“Porosia ime për ju dhe deputetët e parlamentit është që të të rregulloni marrëdhëniet me Malin e Zi, që nuk janë problematike. I bëj thirrje parlamentit të Kosovës ta ratifikojë marrëveshjen për kufirin", tha ministri gjerman.

Çështja e kufirit çoi në krizë të thellë politike në Kosovë për shkak të mospajtimeve rreth marrëveshjes së nënshkruar në gusht të vitit 2015, e cila sipas opozitës dëmton Kosovën për rreth 8 mijë hektarë tokë.

Ministri Gabriel, i cili qëndroi të mërkurën në Serbi, të hënën do të qëndrojë në Shqipëri, në vizitën e tij të parë në rajonin që po vazhdon të rimëkëmbet ende nga pasojat e zhvillimeve të viteve të 90-ta ndërsa aspiron integrimin në Bashkimin Evropian.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG