Lidhje

Shpërthim në veriun e Mitrovicës


Pamje nga cepi verior i urës kryesore në Mitrovicë

Policia në veriun e Mitrovicës, të banuar me shumicë serbe, tha se një shpërthim pa pasoja në njerëz ka ndodhur të martën në mbrëmje në një hotel në atë zonë, një pjesë e të cilit është marrë me qira nga qeveria e Kosovës.

Policia tha se mjeti që është hedhur nga persona të panjohur la pas vetes dëme materiale.

Sulmi mbi ndërtesën një pjesë e të cilit shfrytëzohej nga qeveria e Kosovës është i dyti brenda dy javësh.

Më 28 dhjetor një bombë u hodh në oborrin e tij por nuk shpërtheu.

Ende nuk janë dhënë hollësi të tjera dhe policia nuk di për motivet e mundshme të tij.

Ndërtesa ku ka ndodhur shpërthimi është vend punë për pjesëtarët e komunitetit serb që punojnë për qeverinë e Kosovës. Hapja e mjediseve të punës ishte pjesë e marrëveshjeve të arritura në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG