Lidhje

Gaz lotsjellës në parlamentin e Kosovës


Deputetët e lëvizjes Vetëvendosje hodhën sërish gaz lotsjellës për të penguar votimin e projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

Hedhja e gazit po pamundëson votimin e marrëveshjes, për të cilën sipas zyrtarëve të qeverisë tashmë janë siguruar votat e mjaftueshme.

Veprimet e lëvizjes vetëvendosje u dënuan nga zyrtarët e lartë ndërkombëtarë në vend.

Ambasadori amerikan në Prishtinë Greg Delawie tha se ndjehet i zhgënjyer me veprimet në Parlamentin e Kosovës.

“Njerëzit me ide të falimentuara përdorin dhunën politike në përpjekje për të arritur qëllimet e tyre. Kjo nuk duhet të ndodhë në Kosovë. Kosova është më e mirë se kjo. Kjo nuk duhet të ndodhë në një vend evropian. Gazi lotsjellës nuk është një gjë evropiane”, tha ambasadori Delawie duke u bërë thirrje deputetëve që të kthehen dhe të votojnë marrëveshjen.

Edhe shefja e zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalya Apostolova dënoi hedhjen e gazit lotsjellës.

“Hedhja e gazit lotsjellës në parlament, në vendin e demokracisë së një populli është kundër parimeve të Bashkimit Evropian dhe e kthenë prapa Kosovën në rrugën e saj për zhvillimin demokratik dhe kjo me të vërtetë është e rrezikshme”, tha Apostolova.

Seanca për votimin e marrëveshjes pasoi debatin prej rreth nëntë orësh të një dite më parë, në përpjekje për t'i dhënë fund një periudhe më shumë se dy vjeçare të përplasjeve e mospajtimeve të thella ndërmjet subjekteve politike të ndara rreth rrjedhojave të kësaj marrëveshjeje.
Marrëveshja për kufirin me Malin e Zi, kishte ndarë skenën politike në vend për gati tre vjet.

E nënshkruar në fund të gushtit të vitit 2015, ajo është ratifikuar nga parlamenti i Malit të Zi, por nuk është ratifikuar nga Kosova për shkak të mospajtimeve që çuan edhe në skena të dhunshme në parlament dhe jashtë tij. Kundërshtarët e marrëveshjes pohojnë se Kosova humb mbi 8 mijë hektarë tokë.

Muajin e kaluar, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Malit të Zi, Filip Vujanoviç u pajtuan për shqyrtimin e gabimeve të mundshme në marrëveshje, duke rihapur diskutimet për ratifikimin e mundshëm të saj nga parlamenti i Kosovës.

Mos ratifikimi i kësaj marrëveshjeje që është kusht për liberalizimin e vizave ka bërë që qytetarët e Kosovës ende të presin në radhë për viza para ambasadave evropiane, ndërsa është edhe një nga kushtet që Kosova duhet përmbushë drejt rrugës së saj drejt integrimeve evropiane.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG